Menu Home

Scrisoarea dragostei între doi preoți, două comunități

 Părintele Iconom stavrofor Mihail Iacob, a fost fiu al satului Plevna și al comunității prin naștere, Botez și Cununie. Iar la finalul activității preoțești, timp de 4 ani (10 oct 1982- 1 oct 1986) a fost paroh în Plevna.
 După slujire la parohia Zimbru, a activat cea mai mare parte a slujirii preoțești la parohia Dragalina, unde a continuat lucrările la biserica satului.  Edificată până la acoperiș în anul 1939, dar sistându-se lucrările din cauza războiului și a opresiunii comuniste, a fost definitivată în anul 1979, când la 3 iunie, după atât amar de așteptare, lăcașul de cult a fost târnosit. 
 Ca dovadă a legăturii sufletești cu obștea natală, Arhiva parohiei Plevna păstrează, din 11 mai 1979, invitația adresată preotului paroh Mihai Constantin și credincioșilor din Plevna, ce au contribuit financiar la efortul definitivării și pictării lăcașului de cult, de a participa la târnosirea bisericii parohiei Dragalina. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut