Menu Home

Pomenirea de obște a creștinilor răposați

 Dumnezeul nostru, Dumnezeul mântuirii [Ps 67, 21], Ziditorul, Mântuitorul şi Judecătorul viilor şi al morţilor, Cel ce duci în iad şi scoţi din el [1 Rg 2, 6], Cel ce aduci din nefiinţă la fiinţă, Cel ce din pământ l-ai plămădit pe om [Fc 2, 7] şi în pământ l-ai întors pentru păcat, iar pentru iubirea Ta de oameni îl chemi iarăşi la viaţă, odihneşte în milă pentru totdeauna sunetele robilor Tăi, Stăpâne, în loc de lumină, în loc de odihnă, în sânurile lui Avraam, Isaac şi Iacob, împreună cu toţi sfinţii care din veac au bineplăcut Ție. În Hristos Iisus Domnul nostru, Căruia I se cuvine slava, cinstea şi închinarea, Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.*
Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, în biserica parohială s-a oficiat rugăciunea de pomenire generală a creștinilor adormiți din toate timpurile și din toate locurile.
* Rugăciune de mijlocire pentru creștinii raposați, aflată în Codex Barberini, cel mai vechi Evchologhion bizantin, sec VIII.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut