Menu Home

Tămăduirea nu vine de la oameni

Cu cei ce pătimeau de vreo boală, (Cuviosul Antonie) pătimea împreună şi se ruga împreună cu ei. Şi de multe ori şi în multe cazuri Domnul îl asculta. Dar nici când era auzit nu se trufea, nici când nu era auzit nu cârtea. Ci pururea el mulţumea Domnului, iar pe cei ce pătimeau îi îndemna la îndelungă răbdare şi le făcea cunoscut că tămăduirea nu vine nici de la el şi în general nu de la oameni, ci numai de la Dumnezeu, Care o dă când voieşte şi celor ce voieşte. Cei ce continuau să pătimească primeau astfel ca pe un leac cuvintele bătrânului, învăţând să nu se descurajeze, ci mai degrabă să fie cu îndelungă răbdare; iar cei ce erau vindecaţi erau învăţaţi să nu mulţumească lui Antonie, ci numai lui Dumnezeu”. (Sf. ATANASIE CEL MARE, Viaţa Cuviosului Părintelui nostru Antonie) 
 În prima săptămână a postului Crăciunului, mai mulți preoți au participat, în biserica din Răzvani, la Sfânta Taină a Maslului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut