Menu Home

O manifestare a bucuriei venirii Mântuitorului în lume

 Ca un semn văzut al bucuriei Nașterii Domnului, ca eveniment fundamental al istoriei mântuirii, Sfinții Părinți au rânduit o perioadă liturgică (25 decembrie – 6 ianuarie) în care nu se ține post și nici nu se îngenunchează.


” În ştiinţă să ne fie încă şi acestea: că de la Naşterea Domnului Hristos până la Sfintele Arătări ale lui Dumnezeu nu este post, nici nu se fac plecări de genunchi nici în biserici şi nici în chilii” (Tipicul cel Mare, al Sf Sava, sec VI) 

reprodus ad literam în Minei, la sfârșitul slujbei Nașterii Domnului „să se ştie că, de la Naşterea Domnului Hristos şi până la Sfânta Lui Arătare (Boboteaza), nu este post nicidecum şi nici plecări de genunchi nu se fac în biserici şi nici în chilii.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut