Menu Home

Sfânta Proscomdie, poartă în timp: Crăciunul este mereu

 

 Proscomodia este rânduiala pregătirii darurilor de pâine şi de vin pentru jertfa Sfintei Liturghii.

Prima prescură, din care se scoate Sfântul Agneţ, închipuie pe Sfânta Fecioară, din care S-a născut Domnul, după trup; scoaterea Sfântului Agneţ din această prescură înseamnă întruparea şi naşterea Domnului din Sfânta Fecioară. 

  Proscomidia reprezintă tainic, locul Naşterii (Betleemul) şi al vieţii Mântuitorului, înainte de Botez (Nazaret, Capernaum), iar discul ţine locul ieslei din staulul de vite în care a fost culcat Pruncul, după naştere. Acoperămintele sunt scutecele cu care a fost înfăşat dumnezeiescul Prunc de către Magii de la Răsărit. Aşezarea steluţei desfăcute peste Sfântul Disc simbolizează steaua care i-a călăuzit pe magi spre locul naşterii, iar tămâierea sau cădirea reprezintă darurile: aur, smirnă şi tămâie, aduse dumnezeiescului Prunc de către Magii de la Răsărit. Acoperirea darurilor şi rămânerea lor tainică la Proscomidiar simbolizează vremea necunoscută a vieţii lui Iisus, înainte de începerea lucrării Sale în lume, viaţa pe care Sfintele Evanghelii nu ne-o istorisesc. (Învățătura de credință creștin ortodoxă)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut