Menu Home

Misiunea tăcută a Ortodoxiei

  Biserica Ortodoxă nu a desfăsurat niciodată o misiune agresivă sau instituțională, așa cum au făcut romano-catolicii sau protestanții. Mărturisirea ortodocșilor este una tăcută, bazată mai mult pe închinare și pe o viață sfântă, de dragoste și slujire, decât pe predici și prozelitism. Această lipsă de agresivitate este adesea criticată de creștinii apuseni, care o văd ca pe o lipsă de ardoare misionară. Însă știm faptul că mișcarea misionară apuseană, agresivă, se leagă în adânc de expansionismul economic, cultural și colonial al Occidentului și preferăm să nu fim asociați cu un misionariat de acest fel, agresiv și instituționalizat. Cultul Bisericii constituie centrul ethos-ului ortodox, mai degrabă decât misiunea ei. Misiunea decurge în mod firesc din practicarea reală a credinței și se hrănește din ea. Faptul că ortodocșii pregustă Împărăția care va veni face parte din practica euharistică a Bisericii. A te alătura îngerilor si arhanghelilor în adorarea Unicului și Adevăratului Dumnezeu și a te bucura în prezenta Lui, de Duh, prin Fiul, aceasta este esența ethos-ului ortodox. Sub opresiunea musulmană sau comunistă, Bisericile Ortodoxe au supravietuit întotdeauna datorită acestei orientări către adorare și practică vie a credinței. ( Dr. Paulos Mor Gregorios)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut