Menu Home

El vindecă şi ochii orbilor, dar luminează şi minţile

Sfântului Chiril al Ierusalimului spune în catehezele baptismale că, „în limba ebraică, Iisus înseamnă Mântuitor, iar în limba greacă Iisus înseamnă Cel Care vindecă. De fapt, El este doctorul sufletelor şi al trupurilor şi tămăduitorul celor ţinuţi de duhurile rele. El vindecă şi ochii orbilor, dar luminează şi minţile. El este doctorul şchiopilor, dar îndreaptă şi picioarele păcătoşilor spre pocăinţă” (Cateheze baptismale X, 13). În boală, o importantă mângâiere o are faptul de a ști și a simți că nu ești singur, că Însuși Hristos are umărul sub crucea ta, că El suferă împreună cu tine sau, mai bine zis, că El suferă în tine, El, care a asumat suferința lumii până la capăt.

Știind această mare taină a credinței, în ultimele zile ale Postului Sfinților Apostoli, luni și marți, 26- 27 iunie 2017, preotul paroh a vizitat pe enoriașii nedeplasabli cărora le-a dus veste bună de grijă pastorală, de comuniune în rugăciune și în Sfintele Taine, spre tămăduire a trupului și a sufletului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut