Menu Home

Pe sihastrul Domnului cu cântări să-l cinstim

   Pe îngerul cel de pe pământ şi în ceruri omul lui Dumnezeu, bună podoaba lumii, desfătarea bunătăţilor şi a faptelor bune, lauda pustnicilor, pe Antonie să-l cinstim. Că sădit fiind în casa lui Dumnezeu, a înflorit după dreptate. Şi ca un cedru în pustie a înmulţit turma oilor lui Hristos celor cuvântătoare, întru cuviinţă şi dreptate.


Cuvioase Părinte, glasul Evangheliei Domnului auzind, lumea ai părăsit, bogăţia şi slava întru nimica socotindu-le. Pentru aceasta tuturor ai strigat : Iubiţi pe Dumnezeu şi veţi afla Dar veşnic. Nimica să nu cinstiţi mai mult decât dragostea Lui, că atunci când va veni întru slava Sa, să aflaţi odihnă cu toţi sfinţii; cu ale cărui rugăciuni, Hristoase păzeşte şi mântuieşte sufletele noastre.

Vineri seara, 17 ianuarie 2020, în biserica parohială s-a oficiat Acatistul Sfântului Antonie cel Mare apoi i s-a citit viața.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut