Menu Home

Bolnavilor le spunea, nu de la Galin şi de la Hipocrate, ci din aşezămintele sfinţilor proroci

Sf Chir era slăvit cu meşteşugul de doctor şi se tămăduiau de către el bolile trupeşti, neluând plată, iar cu cuvintele sale cele de Dumnezeu insuflate şi cu chipul vieţii sale celei îmbunătăţite tămăduia sufleteştile neputinţe ale oamenilor. Pentru că, intrând la cei bolnavi, le spunea, nu de la Galin şi de la Hipocrate, ci din aşezămintele sfinţilor proroci şi apostoli, să se ferească de vătămările păcatelor, care se fac pricinuitoare bolilor trupeşti; căci boala sufletului este mai grea decât toate bolile trupului, şi când acela boleşte cu păcatele, de multe ori se întâmplă că şi trupul cade în boală mai grea, dându-i Dumnezeu pedeapsă pentru păcate. Iar mai apoi a lăsat meşteşugul său cel doctoricesc, pentru că a luat de la Dumnezeu darul facerii de minuni, şi nu cu doctorii şi cu ierburi, ci cu rugăciuni şi cu cuvântul tămăduia toate bolile; iar pentru nişte faceri de minuni ca acestea, se preamărea numele lui Iisus Hristos; iar mulţime mare de închinători de idoli lăsându-şi rătăcirea lor, se întorceau la Hristos, adevăratul Dumnezeu.(Sinaxar)

La pomenirea sfinților mucenici și doctori fără de arginți și de minuni făcători Chir și Ioan, în ultima vineri a lunii ianuarie 2020, potrivit practicii îndătinate în comunitatea noastră, la biserica parohială s-au oficiat Laudele dimineții spre cinstirea sfinților mucenici iar apoi Taina Sfântului Maslu, cu participarea părintelui Marcel de la Parohia Radu Vodă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut