Pioasă amintire cântăreților bisericești Ion și Gheorghe, la pomenirea Sf Nichifor

Aceștia au servit comunitatea alături de părintele Ilarion și mai târziu părintele Mihail în slujirea de cântăreți bisericești.

Despre ei există multe consemnări olografe în cărțile de cult:

Cântărețul fiind din 1890 la Valea Rusului, servici Comuna Plevna din 1893, jud Ialomița. Ion Nichifor”

„Ion Nichifor născut în 1858 comuna Tilișca, plasa Săliște județul Sibiu”

„Ion Nichifor din Tilișca com, satul Sib… este cu locuința în Plevna, Ialomița, Romania”

„Această Sfîntă Biserică din comuna Plevna sau zidit în anul 1887 și sau sfințitu la anu 1893 la 14 octombrie, venindu ca preotu P Ilarion Ferea și cântărețul Ion Nichifor”

„Gheorghe Nichifor, cântăreț în locul tatălui său din 1923 sept 1 până în 1944” Spre amintire”

Am întors porumbul la 6 iunie pus cu rarița Gh I Nichifor”

„1937 la Botezul Domnului am Botezat pe uscat fără zăpadă”

„10 ianuarie 1942 au dat o zăpadă de 75 cm. Gh I Nichifor”)

precum și în procesele verbale ale inspecțiilor protopopești:
  I. Nichifor a cunoscut tipicul bisericesc și glasurile practice „în așa măsură că arăta mult zel în a le îndeplini fără greș și știrbire” iar fiul său, Gheorghe,  a slujit ca „bugetar până în 1932 și onorific până în anul 1945”.

Duminică, 9 februarie 2020, pomenirea Sf Nichifor, obștea rugătoare a aprins, cu pioșenie,  lumânări la pomenirea liturgică a acestor primi  cântăreți bisericești ai comunității, făcând rugăciune către Sf Nichifor să mijlocească pentru iertatea și odihna sufletelor lor.