Menu Home

Canonul iconografic al pildei fiului risipitor

Pilda fiului risipitor. -„Un om avea doi fii. Și a zis cel mai tânăr dintre ei“ şi ce urmează (Luca 15, 11-32). Se înfăţişează astfel: Un templu şi un altar şi lângă templu fiul cel risipitor mâncând şi bând dimpreună cu desfrânate şi iarăşi, în mijlocul templului, Hristos îl împărtaşeşte pe risipitor, iar apostolii îl miruiesc şi-i dau crucea. În jurul altarului cetele îngereşti se veselesc cu lăute şi trâmbiţe şi, afară din templu, iaraşi Hristos îmbrăţişându-l pe risipitor şi sarutându-l şi iaraşi, în altă parte, Hristos ostoind pe fiul cel mare şi zicându-i, pe un sul desfăşurat: „Fiule, tu totdeauna eşti cu mine şi toate ale mele ale tale sunt“. Iar acela, privindu-l, se trage îndărăt. (Dionisie de la Furna)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut