Menu Home

NETCreator CMS v 2.0

Astăzi, 6 iulie 2017, a devenit operabilă, în rețeaua informațională a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, noua varianta NETCreator CMS v2.0, oferită în mod gratuit de catre serviciul specializat al Asociatiei Lacasuri Ortodoxe. Noutățile sistemului:

– Statistici si grafice comparative, care iau in considerare aportul adus de includerea site-ului in una sau mai multe retele;

– Accesibilitate de pe mobil si tablete;

– Serviciu de Suport Tehnic mult mai la indemana, decat in fosta varianta, prevazut, de acum, cu sistem de Chat (cand este disponibil) si Tichete (permanent disponibile);

– Setari rapide publicare/depublicare, direct din lista de articole;

– Setare rapide vizibilitate categorie, direct din lista de categorii;

– Ordonare module, simplificata, prin actionare de sageti (care au inlocuit numarul de ordine). De acum, un nou modul (butoane, meniuri, campuri) se va adauga la urma listei de module din pozitia respectiva (acolo unde deja exista altele);

– Distinctie mai clara intre „Imagine Promovata” (imaginea care reprezinta un articol) si „Galeria (Slide) de Imagini”, in editarea de articole;

– Editor nou de continut, cu functii mai exacte. Spre exemplu, butonul de adaugare imagini in continut, din lista de butoane a editorului de text, adauga imaginea direct la dimensiunea maxima potrivita site-ului tau si noi posibilitati de control asupra imaginii dupa adaugarea ei (redimensionare, aliniere). Butonul de adaugare link (trimitere spre alte pagini web) functioneaza si el normal, de acum. Butonul de creare de tabele este mult mai comod;

– Un nou File Manager (gestionare fotografii) in care a disparut in sfarsit problema intreruperii automate a sesiunii de lucru. De acum, ordinea aleasa de tine la dezvoltarea unei galerii foto, va fi si ordinea de redare a fotografiilor pe site. Imaginile gratuite de pe Pixabay, de acum se salveaza pe serverul tau cu un nume care contine cuvintele cheie de descriere a pozei, inlocuind codul numeric de pana acum, asa incat sa le poti gasi in arhiva foto, fara sa fii nevoit sa le mai reincarci;

– Viteza de lucru intre CMS si site-ul web a fost si ea imbunatatita.

Alături de statistici detaliate, foarte utile în elaborarea unei strategii de publicare, noua variantă, foarte prietenoasă și intuitivă, ușurează mult lucrarea de publicare a articolelor în paginile web ale parohiilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut