Grâu fiert să împărţiţi poporului

În prima vineri a Marelui Post, la vecernie se cântă canonul Sf Teodor Tiron și se binecuvintează coliva, hrana minunată prin care Marele Mucenic a scăpat pe poporul creștin de pângărirea postului, pusă la cale de Iulian, împăratul apostat, în anul 362.
  În biserica parohială, credincioșii au adus colivă, ce așezându-se în fața icoanei murale a Marelui Mucenic Teodor din naos, a fost binecuvântată potrivit rânduielii din Triod.
Sfat s-a sfătuit prea-păgânul, şi socotiţi cât este un adevăr de înfricoşat, că a gândit ticălosul să spurce prin bucate necurate pe poporul lui Hristos.

La îndeplinire a adus acel sfat fărădelege, poruncind să oprească mâncarea bucatelor celor curate şi să pună din cele ce le spurcase el cu sângiurile.

De vederea Ta cea străină minunându-se arhiereul a întrebat : Cine eşti Tu, Doamne, cel ce grăieşti cu mine ? Arată-ne şi ne învaţă, cum vom afla mai degrab ajutor.

Eu sunt însuşi Teodor Mucenicul, a zis. Ci ascultă : Grâu fiert să împărţiţi poporului; şi aşa se vor feri de bucatele cele spurcate ale vrăjmaşului.

Făcut-a vestită şi cunoscută fărădelegea la toţi creştinii. Pentru aceea cum au înţeles, s-au adunat toţi împreună, în Sfântă Biserica Domnului.

Cât este de mare minunea ta, şi preamărită folosinţa ta, Teodore ! Pentru aceasta îndrăznind toţi, alergăm către tine şi ne rugăm : Mântuieşte pe robii tăi.