Menu Home

Rugăciune pentru postire cu folos în Liturghia Sf Grigorie Dialogul

Stăpâne  Atotţiitorule,  Cel  ce  toată  zidirea  întru  înţelepciune  o  ai  făcut  şi  cu nespusă  purtarea  de  grijă  şi  multă  bunătatea  Ta  ne-ai  adus  întru  preacuratele zilele  acestea,  spre  curăţirea  sufletelor  şi  a  trupurilor,  spre  înfrânarea poftelor,  spre  nădejdea  învierii;   dă-ne  şi nouă,  Bunule,  lupta  cea  bună  să  o  luptăm,  calea  postului  să  o  săvârşim, credinţa  nedespărţită  să  o  păzim,  capetele  nevăzuţilor  balauri  să  le sfărâmăm  şi  biruitori  asupra păcatului  să  ne  dovedim  şi  fără  de  osândă  să ajungem  să  ne  închinăm  şi  Sfintei  Învieri.  (Rugăciunea Amvonului, Liturghia Sf Grigorie Dialogul)

 Luni, 9 martie 2020, la pomenirea Sfinților 40 de Mucenici, s-a oficiat, pentru prima oară în Postul Mare, Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Grigorie Dialogul.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut