Menu Home

Vizite și rugăciuni pentru încurajarea familiilor cu rude în Italia

  Făcătorul firii, dăruitorul vindecărilor, ca Cel ce ai inima blândă şi adânc de îndurare, îndelung-Răbdătorule, cu luare aminte cercetează poporul Tău de boala cea pierzătoare, şi-l înviaza să-Ți cânte: Preoţi, binecuvântaţi, popoare preaînălţaţi-L întru toţi vecii. 

Tare ajutătoare şi neclintită apărătoare, nădejdea deznădăjduiţilor, cu totul neprihănită, cercetează pe poporul tău cel ce în dureri pătimeşte, şi-i uşurează greutatea bolii celei amare; alungă neputinţa şi primejdia şi mântuieşte pe robii tăi, Fecioară, de Dumnezeu Născătoare. (Canonul de rugăciune în vreme de boli molipsitoare)
Cel ce ești Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre, dăruiește însănătoșire celor cuprinși de boală, ridicându-i grabnic din patul durerii, ca să Te slăvească pe Tine, Mântuitorul cel Milostiv, iar pe cei sănătoși îi ocrotește de orice boală.” (Rugăciune specială pentru încetarea noii epidemii)

 În săptămâna a doua a Marelui Post 2020, în condițiile recente ale pandemiei produse de noul coronavirus, și când în Italia, țara cea mai expusă din Europa, autoritățile impun restricții foarte dure pentru limitarea răspândirii virusului, familiile cu rude în Italia au fost vizitate acasă pentru îmbărbătare, mângâiere și rugăciune, ca activități pastorale solicitate de neliniștile și grijile părinților vârstnici față de situația copiilor lor aflați în Peninsulă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut