Menu Home

TELEGRAF: vineri, 13 martie 2020, Pavecernița cu Acatistul Bunei Vestiri

  Fericimu-te pe tine toate neamurile, Născătoare de Dumnezeu, fecioară, că în­tru tine Cel neîncăput, Hristos, Dumne­zeul nostru, a încăpea bine a voit. Feri­ciţi suntem şi noi, folositoare pe tine avându-te, că ziua şi noaptea te rogi pen­tru noi. Pentru aceasta lăudându-te, stri­găm ţie : Bucură-te, ceea ce eşti plină de Dar, Domnul este cu tine.
Tipicul bisericesc, (Bucureşti, 1918, p. 307 şi alte ediţii ale acestuia), precum şi Tipicele greceşti, indică săvârşirea Pavecerniţei mici vineri seara în Postul Mare, punându-se, în primele patru vineri, Canonul Acatistului, urmat de câte o stare a Acatistului Bunei Vestiri (în această vineri, starea a doua: Icosul 4, Condacul 5, Icosul 5, Condacul 6, Icosul 6 şi Condacul 7). 
 Această tradiţie, de sorginte constantinopolitană, este urmată de toate Bisericile Ortodoxe de limbă greacă şi constituie un mod de pregătire a credincioşilor pentru Denia Acatistului din săptămâna a cincea a Postului Mare.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut