Menu Home

Sfânta Liturghie săvârșită sub cerul liber, în condiții speciale

În timpul Stării de Urgență, sfintele slujbe la parohii (specifice perioadei Postului Mare; cele de peste săptămână – acatistul și Sf. Maslu; de sâmbătă și duminică) vor fi oficiate în exteriorul bisericii, în aer liber, cu asigurarea unui spațiu suficient între credincioșii prezenți la slujbă (1m), cu participarea unui număr maxim de 100 de credincioși.
Proscomidia va fi săvârșită la proscomidiar, înaintea începerii slujbei.
Acolo unde există, se va folosi Altarul de Vară, sau pridvorul bisericii – unde este deschis, sau alte spații special consacrate din exteriorul bisericii, acolo unde preotul va așeza canonic Antimisul Chiriarhului locului pe o masă și toate cele de trebuință pentru slujirea celor sfinte. (Episcopia Sloboziei și Călărașilor)
 În aceste condiții, speciale, sâmbătă, 21 martie 2020, sub cerul liber, s-au oficiat Sfânta Liturghie și Parastas în spațiul din fața bisericii parohiale, când creștinii și-au unit nu doar rugăciunile cu ale preotului ci și mișcările și gesturile cultice specifice rugăciunilor clericale, vizibile acum tuturor celor ce se roagă.
 Îngenunchind  la  rugăciune,  mărturisim  evlavia,  pocăinţa  şi  puţinătatea noastră  înaintea lui Dumnezeu. 
 Încrucişarea  mâinilor  pe  piept  mărturisește  ridicarea  lăuntrică  a  inimii la  Dumnezeu. 
 Ridicarea  braţelor  în  sus  mărturiseşte  dragostea  faţă  de  Dumnezeu  şi  unirea prin  rugăciune  cu  Hristos  cel  răstignit  pe  cruce.  Sfântul  Apostol  Pavel  porunceşte  „ca bărbaţii  să  se  roage  în  tot  locul,  ridicând  mâinile  sfânte,  fără  de  mânie  şi  fără  şovăire”  (I Tim.  2,  8).  Aşa  s-a  rugat  Moise  în  vremea  luptei  cu  amaleciţii  (Ies.  17,  2-12);  aşa  Solomon  la sfinţirea  templului  (II  Cron.  6,  12),  aşa  se  roagă  preoţii  la  Sfânta  Liturghie înainte de prefacerea Sfintelor Daruri. 
 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut