Menu Home

Biserica nu este doar o clădire

Preotul va fi alături și pe mai departe de bătrânii nevoiași, de orfani, de văduvi, de cei singuri pe care nu îi vizitează nimeni, de copiii ai căror părinți sunt plecați la lucru în străinătate și de toți cei aflați în suferință și la ceas de încercare din comunitatea parohială. Dintre cei nevoiași și în lipsă, nimeni nu va fi lăsat fără Sf. Împărtășanie, fără medicamente sau fără alimentele de bază. (Episcopia Sloboziei și Călărașilor)


 În concordanță cu îndrumările Centrului Eparhial, duminică, 22 martie 2020, după slujbă, s-a organizat acțiunea de distribuire a alimentelor de primă necesitate, donate la începutul postului de creștinii din parohie.
  Alimentele oferite de enoriași: 31 litri ulei, 14 kilograme făină, 7 kilograme mălai, 37 kilograme zahăr, 15 kilograme orez, 5 pachete paste făinoase, au fost distribuite, în urma unei judicioase cumpăniri, unui număr de 9 familii, monoparentale și cu venituri foarte reduse, în care cresc 27 de copii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut