Să nu iubim cu vorba, numai din gură, ci cu fapta şi cu adevărul

 În acest timp de încercare, în care Biserica suferă mult, deoarece clerul nu se poate ruga împreună cu poporul lui Dumnezeu, putem folosi starea prezentă ca un stimulent, ca un ferment, ca un motiv de întâlnire cu (și a oferi ajutor și bucurie) celor lipsiți, așa cum trebuie să facă Biserica mereu.

 Timpul Paștilor este un prilej binecuvântat de a ne implica în slujirea celor aflați în diferite nevoi, timp în care trebuie să arătăm și noi în jurul nostru iubire smerită și milostivă față de toți oamenii, dar mai ales față de cei bolnavi și săraci, singuri și întristați, conștienți că, mai ales în acești frați ai noștri, e prezent Hristos, Domnul.

 De aceea, în Săptămâna Luminată 2020, s-au oferit, unui număr de 11 familii, în care trăiesc 25 de copii, cu evidente dificultați sociale și materiale, pachete alimentare conținând dulciuri specifice perioadei pascale și produse de igienă.

 Pentru ca cei mici să nu uite că se află totuși într-o perioadă în care chiar dacă școala este închisă, activitatea didactică se cere a fi continuată în alte coordonate, foarte dificil de realizat în mediul rural, li s-au oferit caiete speciale "de teste" pentru diferite discipline școlare în concordanță cu clasele în care învață.