Menu Home

Darul Parohiei Plevna, la Sfintele Paști, în sprijinul elevilor

 În termenii Protocolului de parteneriat Biserică- Școală, Parohia Plevna își asumă și misiunea de a sprijini pe copiii proveniți  din  familii  defavorizate (comunicați  de  conducerea Școlii) cu rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte nouă,  alimente  etc; să se implice  în prevenirea  abandonului școlar; să  ofere  premii  pentru elevii  merituoși; să  sprijine  desfășurarea  orei  de Religie prin  achiziționarea  și  donarea  către Școală de material  didactic auxiliar.

 Sub aceste auspicii generoase, în contextul legislației cu măsuri stricte antiepidemice, printre care și inchiderea școlilor, în Săptămâna Luminată 2020, alături de dulciuri specifice sărbătorilor pascale, oferite unui număr de 11 familii fragile social, cu 25 de copii aflați la vârsta preșcolară-școlară mică, s-au oferit și materiale didactice auxiliare, dat fiind că acești copii nu pot participa la lecțiile online desfășurate în această perioadă.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut