Menu Home

La Izvorul Tămăduirii, creștinii au primit binecuvântare să guste din Aghiasma Mare

  Bucură-te, izvorul cel de viață primitor, care pururea izvorăşti daruri, fântâna tămăduirilor, care toată tăria bolilor o arăţi a fi slabă şi neputincioasă. Vederea orbilor şi dumnezeiasca curățire a celor leproşi, care izvorăşti toată tămăduirea de neputinţă tuturor celor ce aleargă cu credinţă la Biserica ta. Locul de tămăduire cel mare de obşte, fără de plată cu adevărat şi gata. Maica lui Hristos Cuvântul, Cel ce izvorăşte lumii mare milă. (Penticostar)

Ştiut  să  fie  că  prea  bun  obicei  este  şi  folositor  de  suflet  să  se  facă  sfințirea apei şi  a  stropi oamenii, casele şi  toate  ale  lor.  Această  apă  sfinţită  pe care  Duhul  Sfânt  prin  rugăciunile  preoţilor  o  sfinţeşte,  multe  feluri  de  lucrări  are,  precum însăşi  ectenia  sfinţirii  şi  rugăciunea  mărturisesc.  Că  prin  stropirea  ei,  duhurile  cele  viclene  din tot  locul  se  gonesc  şi  se  iartă  de  păcatele  cele  mici  de  peste  toate  zilele,  adică  nălucirile diavoleşti,  gândurile  cele  rele;  iar  mintea  se  curăţeşte  de  lucrurile  cele  spurcate  şi  îndreptată spre  rugăciune  se  face;  aduce  dar  paza,  înmulţirea  câştigului  şi  îndestulare;  bolile  goneşte  şi dă  sănătate  trupească  şi  sufletească.  Şi  mai  în  scurt  să  zicem:  toţi  cei  ce  o  primesc  cu  credinţă iau  sfinţenie  şi  binecuvântare.  Pentru  aceasta  dar,  datori  sunteţi  şi  voi,  preoţilor,  să  vă  învăţaţi enoriaşii voştri ca să  o primească  pe ea cu credinţă, spre marele folos al lor.” (Povățuiri pentru preoți)

 O rânduială sfântă a Bisericii este ca în ziua Izvorului Tămăduirii să se oficieze, în biserică, slujba sfințirii apei, după o rânduială de slujbă specifică Săptămânii Luminate.  Deoarece creștinii nu pot participa anul acesta (2020) la rugăciunea comună în biserică, au primit- de la preotul duhovnic- binecuvântare ca în această zi, precum și la viitoarele duminici și sărbători- când nu pot avea anafură- să se îndulcească duhovnicește gustând, cu rugăciune, și cu ajunare cuvenită, din Aghiasma Mare, căci  apa  aceasta,  având  într-însa  darul  şi  puterea dumnezeiască  a Sfântului Duh, a făcut  adesea  multe  minuni,  însănătoşind  bolnavi,  tămăduind  răni,  aparând  de  rele,  de  necazuri şi de primejdii. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut