Menu Home

Rugăciune în cimitir, comuniunea sfinților

Maica Domnului, caută spre noi toți cu folosința ta cea preamilostivă, ridică-ne pe noi din adâncul păcatelor și ne luminează ochii inimii spre căutarea mântuirii. Milostivă fii nouă aici, iar la înfricoșătoarea Judecată, pe Fiul tău pentru noi roagă-L. Pe cei care s-au mutat întru dreaptă credință, din această viață în cea veșnică, împreună cu îngerii, cu arhanghelii și cu toți sfinții, împărtășește-i ca să stea de-a dreapta Fiului tău și Dumnezeu. (Acatist)

 După ce, din cauza situației cauzată de SARS-COV-2, slujbele celei mai importante perioade liturgice a anului bisericesc, s-au desfășurat fără credincioși, după Săptămâna Luminată, când încep a se face pomeniri și sfinte intercesiuni pentru creștinii răposați, personalul bisericesc (preot și cântăreț), din sfântă datorie de rugăciune pentru creștinii răposați precum și ca mângâiere și sprijin pastoral față de cei vii, au mers la cimitir, aducând la troița de la intrarea cimitirului Sfânta Lumină, vizitând mormintele enoriașilor- unde creștinilor le este interzis să se deplaseze și să se roage- cu care prilej s-a cântat în mijlocul locului de odihnă obștească imnul biruinței vieții, Hristos a înviat, oficiindu-se și slujba Panihidei pentru pomenirea de obște a tuturor celor înmormântați, fiii Parohiei Plevna.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut