Menu Home

9 mai 2020. Pomenirea Eroilor de la Plevna, în Plevna

 La 1aprilie 1891, când intra în vigoare Legea pentru organizarea comunelor rurale, localitatea noastră numită la intemeiere Valea Mare primește un nume nou- Plevna, atât din considerent onomastico-istoric al epocii, pentru noile așezări întemeiate după câștigarea independenței, dar și favorizat de relieful vălurit, se pare, destul de asemănător cadrului geografic al localității omonimic-patronime din Bulgaria, loc de eroică și răsunătoare izbândă a armatei române. 

Monografia din 1906 a păr. Ilarion Fiera

 În semn de cinstire a eroilor Războiului de Independență, sâmbătă, 9 mai 2020, în fața monumentului eroilor din localitate, s-a oficiat Trisaghion cu rugăciuni speciale de pomenire pentru eroi.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut