Menu Home

Ultima slujbă fără credincioși în biserica filiei

 Duminică, 10 mai 2020, Sfânta Liturghie duminicală s-a slujit în biserica filie, Valea Rusului. La sfârșitul slujbei s-a citit Rugăciunea pentru chemarea milei lui Dumnezeu la toată primejdia de obște: 

Înfricoşat eşti Doamne şi cine va suferi dreapta Ta mânie? Sau cine Te va ruga pe Tine pentru poporul cel păcătos şi deznădăjduit? Dar pentru îndurările Tale cele nemăsurate şi a Ta  iubire de oameni, şi pentru rugăciunile Preacuratei Născătoarei  de Dumnezeu şi ale tuturor sfinţilor care se roagă Ție pentru noi, pleacă-Te spre îndurare, că noi toţi suntem fără răspuns de îndreptare, ca nişte robi ce am greşit; pentru aceea, degrab îndură-Te şi miluieşte făptura Ta, Stăpâne, ca să nu pierim noi robii Tăi, Îndurate, de reaua certare în care ne aflăm. 

 Credincioșii micii comunități au primit,lz casele lor, anafură.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut