Menu Home

Jurnal de pandemie. Slujire liturgică în comunitate

Declanșarea pandemiei provocate de către noul virus Corona, cu toate consecințele restrictive introduse de autoritați asupra vieții sociale și religioase, prin decretarea Stării de Urgență (16 martie- 14 mai 2020), a fost tratată în Parohia Plevna ca un serios exercițiu de comuniune, prin rugăciune mai intensă, concomitent cu exerciții de susținere a chemării evanghelice de solidaritate cu cei mai vulnerabili creștini din comunitate, așa cum Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor a îndemnat continuu în documentele oficiale adresate clerului și creștinilor din eparhie.

Rugăciune intensă și zilnică în timp de molimă

Suprapunându-se perioadei Triodului și Penticostarului, timpuri liturgice deosebit de importante din punct de vedere duhovnicesc, pandemia a fost o privită ca o încercare duhovnicește binecuvântată, înțeleasă ca prilej de rugăciune mai intensă și de pocăință reală. Astfel, în toată perioada Starii de Urgență, zilnic, biserica a fost locul unde s-au făcut rugăciuni pentru izbăvirea de fatala amenințare a virozei atât prin rostirea rugăciunii speciale pentru ajutor divin în timpul noii boli molipsitoare cât și prin tradiționalele rugăciuni, îndeosebi către Maica Domnului, și rânduieli la vreme de încercare: Acatiste, Paraclise, Rânduiala slujbei în timp de molimă, Procesiune cu icoana și odoarele sfinților vindecatori prin parohie. 

 Deși credincioșii nu au putut participa la slujirea liturgică a acestei perioade, slujbele și rânduielile bisericești au fost desfășurate conform tipicului, preotul simțind din partea creștinilor o extraordinară și nebănuită solidaritate și comuniune în duh.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut