Menu Home

Jurnal de pandemie. Slujirea harismatico- sfințitoare a creștinilor din parohie

Conform hotărârii autorităţilor civile emise în timpul Starii de Urgență (16 martie- 14 mai 2020), din seara zilei de 22 martie 2020, slujirile liturgice (ce se desfășurau în aer liber și în prezența creștinilor) n-au mai putut fi făcute decât în biserică, și fără credincioși: „Se pot oficia slujbe în lăcaşurile de cult, de către slujitorii bisericeşti/religioşi, fără accesul publicului”.

 În aceste condiții deosebit de vitrege, urmând întrutotul îndrumările Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și  Călărașilor, cultul a fost desfășurat conform rânduielilor liturgice, credincioșii au fost pomeniți la fiecare Sfântă Liturghie și s-au savârșit rânduielile  tradiționale de intercesiune în Postul Mare.   Creștinii au fost cercetați acasă și au primit  în  perioada prepascală și pascală dezlegarea păcatelor, Sfânta Euharistie, Sfintele Paști, Sfânta Lumină, anafură- în duminici și sărbatori, ramuri de salcie- la Florii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut