Menu Home

Revenirea credincioșilor la biserică

 După două luni în care slujbele s-au desfășurat fără participarea creștinilor, încheierea Stării de Urgență sanitară a adus sâmbătă, 16 mai 2020, bucuria comuniunii în rugăciune a preotului cu credincioșii, după absența îndelungată a acestora de la biserică, impusă de legislația ordonanțelor militare. 

 Potrivit normelor stării de alertă, la slujbele săvârşite în afara lăcașurilor de cult folosirea măștilor de protecție este obligatorie pentru toți participanții la slujbe, cu excepția slujitorilor bisericești care rostesc rugăciuni, predică sau cântă la strană. 

 Fiind zi de sâmbătă, după Sfânta Liturghie, creștinii au solicitat oficierea parastasului, dovedind prin faptele lor că, prin Hristos Iisus, dragostea este mai puternică decât moartea.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut