Menu Home

Pomenirea tuturor creștinilor (ortodocși) adormiți

După scularea Ta cea din morţi, Hristoase, moartea nu mai stăpâneşte pe cei ce au adormit cu bunăcredinţă. Pentru aceasta ne rugăm cu dinadinsul, odihneşte în curţile Tale, în sânurile lui Avraam pe robii Tăi, cei ce Ţi-au slujit în curăţie, de la Adam până astăzi; pe părinţii şi pe fraţii noştri, prietenii împreună şi rudeniile şi pe tot omul ce a lucrat ale vieţii cu credinţă şi care s-au mutat la Tine, Dumnezeule, în multe feluri şi în multe chipuri şi-i învredniceşte pe ei împărăţiei Tale celei cereşti. (Penticostar)

 Potrivit rânduielii, în ajunul Rusaliilor se face pomenirea tuturor creștinilor ortodocși, din veac adormiți. Credincioșii au adus daruri și jertfe duhovnicești pentru cei răposați, iar în comuniune s-a oficiat Jertfa nesângeroasă pentru pomenirea celor răposați, pentru ștergerea păcatelor, liniștea și fericirea lor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut