Menu Home

Îngrijirea cimitirului, semn al maturității credinței

 Cinstirea celor răposați se arată nu numai prin rugăciunile sau slujbele și milosteniile ce le facem pentru ei, ci și prin purtarea de grijă a mormintelor lor. Se cade să ne aducem aminte de mormintele răposaților noștri, veghind întâi de toate ca de la căpătâiul lor să nu lipsească niciodată Sfânta Cruce. Să le îngrijim și să le împodobim, îngrădindu-le, semănând pe ele sau împrejurul lor iarbă și flori. Să le cercetăm cât mai des, iar în zilele de sărbătoare, să aprindem la morminte candele și lumânări sau vase cu tămâie, în cinstea răposaților, așa cum ne îndeamnă Sf. Părinți și Învățători ai Bisericii, ca Sf. Atanasie cel Mare; și Simion al Tesalonicului . Numai așa vom avea dreptul să pretindem urmașilor noștri ca și ei să facă la fel cu mormintele noastre, după ce ne vom fi mutat de pe pământ.

În săptămâna premergătoare Sâmbetei Morților în cimitirul parohial s-a făcut curățenie și igienizare a aleilor, a spațiilor libere și îndeosebi la mormintele celor ce nu mai au pe nimeni care să-i pomenească.

www.parohiaplevna.ro; parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut