Menu Home

Binecuvântarea ucenicilor

 Mulţumesc ţie, Doamne Dumnezeul părinţilor mei, că mi-ai dat în acest an şcolar darul Preasfântului Tău Duh care mi-a luminat mintea şi mi-a întărit voinţa ca să urmez calea adevărului dorită de Tine; mulţumescu-ţi Ție, Doamne, că ai dat gândurilor mele duhul înţelepciunii, al înţelegerii, al stiinţei și al sfatului, iară sforţărilor mele duhul tăriei, al evlaviei şi temerii de Tine. Şi astfel ai fost pentru mine izvor curgător de viaţă şi de lumină, folosind talanţii ce mi-ai dat. Ajută-mă în timpul vacanţei; trimite cu mine pe îngerul Tău cel sfânt care să mă păzească de cursele vrăjmașului; fă să-mi amintesc de sfaturile învățătorilor mei şi astfel învingând ispitele ce se vor abate asupra mea, să pot petrece vacanţa aceasta în sfinţenie, fără de sminteală, în pace. Pentru rugăciunile preasfintei de Dumnzeu Născătoare şi ale tuturor sfinţilor, care din veac bine ţi-au plăcut Ție.


 La încheierea anului școlar 2019-2020, condițiile de luptă antipandemie fiind deosebit de stricte, familiile de creștini au venit cu copiii în curtea bisericii (unde s-au respectat măsurile de distanțare socială) pentru tradiționala rugăciune de binecuvântare a copiilor și de mulțumire la sfârșit de an școlar. Cu acest prilej, elevii au primit din partea partenerilor, în cadrul procesului educațional, cărți, dulciuri, răcoritoare.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut