Menu Home

Ce învățăm duhovnicește din pomenirea tuturor sfinților?

 Această duminică vrea să ne arate că rostul sau scopul venirii Duhului Sfânt în lume este sfinţirea oamenilor care cred în Hristos.
 În al doilea rând, sărbătoarea de astăzi ne arată că toţi sfinţii au mărturisit un singur Dumnezeu şi L-au mărturisit pe Iisus Hristos, Mântuitorul lumii, iar aceşti sfinţi, care de-a lungul veacurilor au mărturisit un singur Dumnezeu şi au crezut în Iisus Hristos, nu se află în izolare, ci se află în comuniune unii cu alţii.
 În al treilea rând, această sărbătoare ne arată că, pe lângă sfinţii cunoscuţi, înscrişi în Sinaxar şi în calendar, mai există încă mulţi sfinţi necunoscuţi de oameni, dar cunoscuţi de Dumnezeu, pe care El îi va arăta treptat în istorie sau pe unii numai la sfârşitul veacurilor, la a doua venire a Mântuitorului Iisus Hristos”. (PatriarhulDaniel)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut