Menu Home

Rugăciune pentru elevii aflați la vremea evaluărilor naționale

 Absolvenții claselor a VIII-a vor susține luni și miercuri (15- 17 iunie) două examene scrise la Evaluarea Națională 2020: la Limba română și la Matematică. Este prilej potrivit pentru ridicarea cugetului către Dumnezeu:
 Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu cel viu, ajută-i pe copiii noştri să treacă cu bine examenele cele stau înainte. Cel ce ne-ai cerut să fim înţelepţi ca şerpii şi blânzi ca porumbeii, luminează-i pe copiii noştri să înveţe ceea ce trebuie ca să fie bine pregătiţi la examenele care îi aşteaptă. Tu stii ce e bine şi ce e rău. În mâinile Tale sunt vieţile noastre. Noi, crezând că este de folos acestor copii să iasă încununat din examene, Te rugăm să arăţi şi de această dată puterea ajutorului Tău. Dar să nu fie după voia noastră, Doamne, ci după voia Ta cea sfântă, că Tu îi iubeşti mai mult decât noi si stii ce-le este cu adevărat de folos. Doamne, ajută-i să nu caute lauda lumească, ce este degrab trecătoare, ci să caute vieţuirea curată şi sfântă, ca să dobândească Împărăţia cerurilor. Vieţile oamenilor sunt pline de încercări. Ce folos vom avea dacă vom câştiga bunătăţile vremelnice, de nu le vom dobândi şi pe cele veşnice? Ce folos vom avea de ne va lăuda lumea aceasta, dacă faptele noastre nu sunt bineplăcute Tie? Ajută-ne, Dumnezeule, ca numai la Tine să căutăm împlinirea noastră şi să preaslăvim în vecii vecilor Numele Tău cel Sfânt. 
Amin! 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut