Sfântul Nicodim Aghioritul dorea să ajungă la Mănăstirea Neamț

Eruditul călugăr Sf Nicodim Aghioritul, retras într-o chilie la Sfântul Munte, a îndeplinit cu multă responsabilitate sarcină încredințată de Sf Macarie din Corint, demnă de marii învățători ai isihiei și care cerea o cunoaștere profundă a științei sufletului, anume revizuirea și pregătirea pentru editare a Filocaliei, enciclopedia ortodoxă a rugăciunii și a vieții spirituale.
Făcu la fel pentru Everghetinos și pentru Tratatul despre deasă Împărtășire, redactat de Sfântul Macarie, dar pe care îl îmbogăți în mod considerabil.
Lucrul la aceste cărți duhovnicești îi treziră gustul de a i se dedica și el, cu totul, isihiei.

Cum auzise vorbindu-se de Sfântul Paisie Velicikovski (cf 15 noiembrie), care conducea o mie de călugări în Moldova

în această sfântă activitate a minții îndreptate către inimă, la Mănăstirea Neațului, el încerca să li se alăture. Dar prin pronia lui Dumnezeu o furtună îl împiedică să își atingă scopul.