Menu Home

Rugăciune la ceas de seară

 Duminică seara, 19 iulie 2020, după slujba Vecerniei s-a oficiat și Litia în cinstea Sf Proroc Ilie.
 Rugăciunile rostite în cadrul slujbei Litiei au un caracter larg, iar prin mulţimea sfinţilor pomeniţi se subliniază ajutorul oferit credincioşilor în diversele situaţii ale vieţii pământeşti. Pâinile care sunt binecuvântate amintesc de cele cinci pâini cu care Mântuitorul a săturat mulţimile în pustie.
În literatura bisericească veche (sec IV), rugăciunea pentru darurile credincioșilor aduse la slujbă, avea următoarea formă:
Dumnezeul lui Avraam, Isaac şi Iacob [Iş 3, 6], şi al tuturor sfinţilor, Care prin cuvântul Tău ai făcut să crească toate şi ai poruncit pământului să răsară tot felul de roade spre veselia şi hrana noastră, Care dai hrană vietăţilor celor mai grele, erbivorelor verdeaţă, altora carne, iar altora seminţe, iar nouă drept hrană potrivite şi folositoare ne dai grâu şi altele felurite, unele pentru folosirea obişnuită, altele pentru sănătate, iar altele pentru desfătare. Pentru toate acestea eşti lăudat de toate pentru binefacerile Tale faţă de toţi prin Hristos. Prin Care Tie fie slavă, cinste şi venerare în Sfântul Duh în veci. Amin.” 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut