Menu Home

Cum să folosim darurile personale în viața de credință

„Avem felurite daruri, după harul ce ni s-a dat. Dacă avem proorocie, să proorocim după măsura credinței; Dacă avem slujbă, să stăruim în slujbă; dacă unul învață, să se sârguiască în învățătură; Dacă îndeamnă, să fie la îndemnare; dacă împarte altora, să împartă cu firească nevinovăție; dacă stă în frunte, să fie cu tragere de inimă; dacă miluiește, să miluiască cu voie bună!  Dragostea să fie nefățarnică. Urâți răul, alipiți-vă de bine.  În iubire frățească, unii pe alții iubiți-vă; în cinste, unii altora dați-vă întâietate.  La sârguință, nu pregetați; cu duhul fiți fierbinți; Domnului slujiți.  Bucurați-vă în nădejde; în suferință fiți răbdători; la rugăciune stăruiți.  Faceți-vă părtași la trebuințele sfinților, iubirea de străini urmând.  Binecuvântați pe cei ce vă prigonesc, binecuvântați-i și nu-i blestemați. (Romani 12, 6-14)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut