Menu Home

Frumoasa rugăciune de binecuvântare a untdelemnului folosit la Botez

Stăpâne Doamne, Dumnezeul părinţilor noştri, Care celor ce erau cu Noe în corabie le-ai trimis porumbelul având în cioc ramura de măslin, semnul împăcării şi al mântuirii din potop, şi ai închipuit prin acelea taina harului; şi ai dăruit rodul măslinului spre plinirea Sfintelor Tale Taine; Care pe cei de sub lege prin el i-ai umplut de Duh Sfânt, iar pe cei de sub har îi faci desăvârşiţi; Însuţi binecuvintează şi untdelemnul aceasta cu puterea, cu lucrarea şi cu venirea Sfântului Tău Duh, ca să fie aceasta: ungere de nestricăciune, armă dreptăţii, înnoire sufletului şi trupului, izgonire a toată lucrarea diavolească, spre scăpare de toate răutăţile a celor ce se ung cu credinţă sau vor gusta el, spre slava Ta şi a Unuia-Născut Fiului Tău, şi a Preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. (Slujba Sfântului Botez)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut