Menu Home

Preasfântă Stăpână, depărtează de la noi toate gândurile cele rele și viclene, urâte și defăimătoare

 Joi, 5 august 2020, după slujba Acatistului Adormirii Maicii Domnului s-a rostit cateheză despre gândul cel rău și virtutea iertării vrăjmașilor.

  Preasfântă Stăpână, de Dumnezeu Născătoare, depărtează de la noi, păcătoșii și nevrednicii robii tăi, trândăvirea, uitarea, nerecunoștința, lenevirea și toate gândurile cele rele și viclene, urâte și defăimătoare. Alungă-le de la inimile noastre cele ticăloase și de la sufletele noastre cele întinate și de la mintea noastră cea întunecată. Stinge văpaia patimilor noastre și ne ajută, că neputincioși suntem. Ferește-ne de aducerile aminte, de deprinderile cele viclene și de toate faptele cele rele, din noapte și din zi, și ne izbăvește de ele. Că preabinecuvântat și preamărit este numele tău cel sfânt, în cer și pe pământ, în vecii vecilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut