Spre neuitare. Preoți din Bărăganul ialomițean persecutați de comuniști (II)

 Preotul  Anatolie I. Brumă  din Bucureşti, fost preot  militar  pe  frontul  din  Rusia,  paroh  în localitatea Alexandru Odobescu, judeţul Ialomiţa, a fost deţinut între 1958  şi 1964 la Jilava, Salcia, Stoieneşti, Gherla. După  eliberare, a funcţionat ca preot în Grosu-Siliştea, lângă  Alexandria  şi în Vorâncău.

 Preotul  Nicolae Dobrescu,  născut la 26 octombrie 1905 în Lupşa, Ialomiţa, a fost condamnat prin sentinţa nr. 9/7. 10. 1950 a  Tribunalului  Militar  Constanţa la  şapte ani de închisoare, pentru "complicitate la uneltire împotriva ordinii  sociale".  între  1949-1960 s-a aflat la Aiud. A  decedat  în 1980 la Timişoara. 

 Preotul  Stelian Drăghicescu,  născut la 22 iulie 1906 în Cotilia, Ilfov, paroh  la  Rovine,  Ialomiţa, a fost închis în perioada 13 august 1959 - 5 august  1960. 0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...