Menu Home

Cinci zile de rugăciune înaintea Hodighitriei de la Nicula

  În prima săptămână a Postului Adormirii Maicii Domnului 2020, 3-8 august, a fost scos în naosul bisericii parohiale, așezat pe năframă și însoțit de lumină de ceară, chipul Maicii Domnului zugrăvit de preotul Luca din Iclod în anul 1681, aflat la mănăstirea Nicula, prin care, în timp, s-au lucrat semne și minuni.

 Înaintea acestei icoane, aparținând tipului artistic „Hodighitria- îndrumătoarea spre Hristos”, s-a oficiat în fiecare zi Acatistul Adormirii Maicii Domnului, cu rugăciuni de mijlocire către tot poporul credincios:
Miluiește și mântuiește prin rugăciunile tale, Maică, pe Preasfințitul Episcopul nostru VINCENȚIU și pe toți ortodocșii arhierei, preoți și diaconi și pe tot clerul bisericesc și pe tot poporul dreptcredincios care se închină icoanei tale. Pentru aceea, și pe icoană văzând chipul tău cel întru tot cinstit și pe Cel Atotțiitor cu mâna ținând, ne bucurăm noi păcătoșii și, cu umilință căzând, pe acesta cu dragoste și cu frică îl sărutăm, așteptând, Doamnă, prin sfintele și de Dumnezeu primitele tale rugăciuni, să ajungem la cele cerești ale vieții celei fără de sfârșit, și să stăm fără de rușine în ziua judecății de-a dreapta Fiului tău și Dumnezeului nostru

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut