Menu Home

Iată, fiică, Hristos stă nevăzut…

Vineri, 14 august 2020, s-a oficiat o rânduială de slujbă foarte potrivită pentru  momentul liturgic al Tainei Spovedaniei, anume Canonul de pocăință catre Domnul nostru Iisus Hristos. Această compoziție imnografică, construită pe tiparul Marelui Canon, ca dialog tainic al omului cu sine însuși, are particularitatea că fiecare cântare are o expresie liturgică cu care se incheie invariabil fiecare din cele patru tropare componente ale ei.  Astfel, cântarea I se încheie cu expresia: „ca să plâng faptele mele cu amar„, cântarea a III- a se încheie cu   îndemnul „pocăiește-te de faptele tale cele rele„, cântarea a IV-a repetă la sfârșit „pocăiește-te suflete al meu, pentru împărăția lui Dumnezeu„, cântarea a V-a se încheie mustrator cu cuvintele „Suflete al meu păcătos, au doară aceea ai voit?” , cântarea a VI-a se sfârșește cu nădejdea că „Fiul să-mi dea înțelepciune ca să fac voia Sa„, cântarea a VII-a reproduce strigătul multor păcătoși ce s-au pocăit „Miluiește-mă, Hristoase Dumnezeule, pe mine, nevrednicul!„, a VIII-a cântare repetă cererea plină de nadejde „Dă-mi, Doamne, mai înainte de sfârșit să mă pocăiesc!” iar cântarea a IX-a, luând în ajutor cetele tuturor sfinților cere mijlocire „să se mântuiască sufletul meu în ceasul morții.” 

A urmat apoi rânduiala Tainei ietării păcatelor.

 Pentru Taina Spovedaniei, regulile bisericești adaptate pandemiei prevăd că preotul duhovnic, cât și credinciosul care se spovedește vor utiliza mască de protecție și vor menține distanța fizică sanitară. Se recomandă, date fiind dimensiunile reduse ale majorității bisericilor și caracterul secret al Spovedaniei, ca în biserică să rămână doar preotul și penitentul. 

parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut