Menu Home

Mărit să fii mire ca Avraam; mireasă, mărită să fii ca Sarra

 Punând, după încununare, mâinile pe Sfânta Evanghelie şi pe Sfânta Cruce, tânăra familie din enorie, binecuvântată prin Taina Sfintei Cununii- Cristian și Alexandra – a arătat prin gest și rugăciune că cere putere cerească, har, pentru a păzi legătura dragostei şi a unirii până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă şi cinstită.

 Primind apoi, după ceremonie, o icoană a Maicii Domnului, tinerii au fost sensibilizați să asculte întotdeauna, în viața de familie, singurul cuvânt al Născătoarei de Dumnezeu, Maica celor credincioși, adresat oamenilor, și consemnat în Sfintele Evanghelii: „faceți orice vă va spune (Hristos)!” și să urmeze pilda vieții sale de credință și maternitate.

 

parohiaplevna@gmail.com

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut