Mărit să fii mire ca Avraam; mireasă, mărită să fii ca Sarra

 Punând, după încununare, mâinile pe Sfânta Evanghelie şi pe Sfânta Cruce, tânăra familie din enorie, binecuvântată prin Taina Sfintei Cununii- Cristian și Alexandra - a arătat prin gest și rugăciune că cere putere cerească, har, pentru a păzi legătura dragostei şi a unirii până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă şi cinstită.


 Primind apoi, după ceremonie, o icoană a Maicii Domnului, tinerii au fost sensibilizați să asculte întotdeauna, în viața de familie, singurul cuvânt al Născătoarei de Dumnezeu, Maica celor credincioși, adresat oamenilor, și consemnat în Sfintele Evanghelii: "faceți orice vă va spune (Hristos)!" și să urmeze pilda vieții sale de credință și maternitate.


 


parohiaplevna@gmail.com0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...