Menu Home

Ziua Armatei- rugăciuni pentru eroii neamului românesc

La 25 octombrie se serbează, cu ceremoniale militare și bisericești, Ziua Armatei, în amintirea evenimentului de la 25 octombrie 1944, respectiv eliberarea teritoriului românesc de ocupația hortystă, prin recucerirea de armata română a orașului Carei.

Cu acest prilej în parohie, la Sfânta Liturghie și mai apoi la Monumentul Eroilor s-au rostit rugăcijni speciale și s-a oficiat Trisaghion pentru fiii satului, eroi ai celor două conflagrații.

Ne-am rugat Mântuitorului Hristos Cel Răstignit, Înviat şi Înălţat la cer, să reverse harul Său, al luminii şi vieţii veşnice, peste eroii neamului românesc, dăruindule lor odihnă sfântă întru nădejdea Învierii, iar nouă, celor ce îi cinstim prin rugăciune şi fapte bune, să ne dăruiască puterea să păstrăm dreapta credinţă, să ne iubim poporul şi patria, să ne rugăm şi să lucrăm pentru pace, spre slava lui Dumnezeu şi mântuirea oamenilor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut