Menu Home

Rugăciunea, hrana abundentă ce însoțește postul

Domnul Iisus a poruncit să facem și noi ceea ce a făcut El. „Rugați-vă”, a spus adesea, „căutați”, „cereți”, „în numele Meu”; ne-a învățăt totodată cum trebuie să ne rugăm în rugăciunea numită „domnească” și a învățat că rugăciunea este necesară ṣi că trebuie să fie smerită, vi gilentă, statornică şi încrezătoare în bunătatea Tatălui, cu intenție curată ṣi vrednică de Dumnezeu. 

Apostolii care ici-colo, în scrisori, ne prezintă rugăciuni, mai ales de laudă ṣi de mulțumire, ne îndeamnă și ei la rugăciuni în Duhul Sfânt, oferite lui Dumnezeu prin Hristos, la statornicie și râvnă, vorbindu-ne despre puterea ei eficace pentru sfințire, ca și despre rugăciunea de laudă, de mulțumire, de cerere și de mulțumire pentru toți oamenii. (Augustin Mayer)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut