Menu Home

Sfânta și Marea zi Miercuri: libertate prin colaborare cu harul

La denia de marți seara, 11 aprilie 2017, prin pilda femeii ce a turnat mir pe trupul Mântuitorului și la meditația Bisericii față de gestul ei, condensată în cântarea

Mirul cel de mult preţ l-a amestecat păcătoasa cu lacrimi, şi l-a turnat peste preacuratele Tale picioare, sarutîndu-le. Precum pe aceea îndată ai îndreptat-o, dăruieşte-ne şi nouă iertare, Cel ce ai pătimit pentru noi, şi ne mântuieşte, se zărește tema fundamentală a teologiei biblice: omul este liber doar atunci când, prin har, face voia lui Dumnezeu, ceea ce permite tâlcuirea cântării sub următorul aspect: mirul nestricăcios, ce izvorăște bun miros este simbolul harului iar lacrimile pocăinței sunt partea omului în lucrarea mântuirii: „Harul, cât ar fi el de har, mântuieşte numai pe cei care vor să se mântuiască” (Sf Ioan Gură de Aur). Cu alte cuvinte, denia zilei de miercuri din Săptămâna Sfintelor Pătimiri îndeamnă, iar și iar, la urmarea exemplului binecuvântatei femei din Evanghelie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut