Menu Home

Ortodoxia, literă cu literă (I)

„Cuvântul bucurie, obişnuit in Scriptură, arată starea veselă şi bucuroasă a sufletului, care se vede în cei vrednici de bucurie. Bucuraţi-vă, drepţilor, în Domnul, nu când vă merg bine treburile gospodăriilor voastre, nici când sunteţi sănătoşi cu trupul, nici când ogoarele voastre sunt pline cu tot felul de roade, ci bucuraţi-vă pentru că aveţi pe Domnul, o frumusete ca aceasta, o bunătate ca aceasta, o înţelepciune ca aceasta”. (Sf. VASILE CEL MARE, Omilii la Psalmi)

„Nu totdeauna e bună bucuria. Se bucură şi hoţii cfură; se bucură şi desfrânatul când strică casa altuia; se bucură şi lacomul când răpeşte avutul altuia; se bucură şi ucigaşul când ucide. Nu trebuie să ne uităm dacă se bucură, ci dacă se bucură de un lucru bun şi folositor. Să cercetăm dar cu atenţie de nu găsim cumva în bucuria omului slăvit bucuria desfrânatului, bucuria hoţului”. (Sf. IOAN GURA DE AUR, Omilii la Matei)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut