Menu Home

Dreapta socoteală la petreceri

„Aud pe mulţi spunând: Să nu mai fie vin. Ce nesocotinţă! Ce nebunie! învinuieşti darurile lui Dumnezeu pentru că păcătuiesc alţii? Aceasta însă e curată nebunie! Nu-i vinul de vină, ci neînfrânarea celor care se folosesc rău de vin. Spune, dar, Să nu tie beţie! Să nu fie îmbuibare!; dar dacă spui: Să nu fie vin!, vei spune, păşind înainte puţin câte puţin: Să nu fie cuţit!, din pricina ucigaşilor; Să nu fie noapte!, din pricina hoţilor; Să nu fie lumină!, din pricina clevetirilor; Să nu fie femeie!, din pricina desfrânărilor; şi, ca să spun pe scurt, ai desfiinţat tot ce e pe lume.

Dar să nu faci aşa! Gândul acesta vine de la diavol. Nu huli vinul, ci beţia! Vinul a fost dat ca să ne veselim, nu ca să ne facem de ocară; ca să râdem, nu ca să fim de râs; ca să ne însănătoşim, nu ca să ne îmbolnăvim; ca să îndreptăm slăbiciunea trupului, nu ca să surpăm tăria sufletului. Dumnezeu te-a cinstit când a dat pe pământ acest dar, vinul. Pentru ce te faci de ocară cu necumpătarea ta? ”. (Sf. IOAN GURA DE AUR, Omilii la Matei)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut