Menu Home

Bucură-te, luminătoarea casnică a Moldovei

Viaţă pustnicească şi fără gâlceava iubind şi în urma lui Hristos, Mirelui tău, cu dragoste alergând şi jugul cel bun al Aceluia în tinereţile tale luând, cu semnul Crucii bărbăteşte întrarmându-te, împotriva vrăjmaşilor celor de gând şi cu luptele pustniceşti, cu postul, cu rugăciunile şi cu picăturile lacrimilor, cărbunii patimilor ai stins, vrednică de laudă, Sfântă Preacuvioasă Parascheva; şi acum, în Cămările Cereşti stând înaintea lui Hristos, împreună cu înţeleptele fecioare, roagă-L pentru noi, cei ce cinstim sfântă prăznuirea ta. Spre cinstirea Cuvioasei Parascheva, la orele înserării, s-a citit slujba vecerniei și s-au binecuvântat roadele muncii agricultorilor prin oficierea litiei.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut