Menu Home

Ziua pelerinajului (III): tinerii şi fecioarele, bătrânii cu tinerii

1. Lăudaţi pe Domnul din ceruri, lăudaţi-L pe El întru cele înalte.2.Lăudaţi-L pe El toţi îngerii Lui, lăudaţi-L pe El toate puterile Lui.3.Lăudaţi-L pe El soarele şi luna, lăudaţi-L pe El toate stelele şi lumina.4.Lăudaţi-L pe El cerurile cerurilor şi apa cea mai presus de ceruri,5.Să laude numele Domnului, că El a zis şi s-au făcut, El a poruncit şi s-au zidit.6.Pusu-le-ai pe ele în veac şi în veacul veacului; lege le-a pus şi nu o vor trece.7.Lăudaţi pe Domnul toţi cei de pe pământ, balaurii şi toate adâncurile;8.Focul, grindina, zăpada, gheaţa, viforul, toate îndepliniţi cuvântul Lui;9.Munţii şi toate dealurile, pomii cei roditori şi toţi cedrii;10.Fiarele şi toate animalele, târâtoarele şi păsările cele zburătoare;11.Împăraţii pământului şi toate popoarele, căpeteniile şi toţi judecătorii pământului;12.Tinerii şi fecioarele, bătrânii cu tinerii,13.Să laude numele Domnului, că numai numele Lui s-a înălţat. Lauda Lui pe pământ şi în cer.14.Şi va înălţa puterea poporului Lui. Cântare tuturor cuvioşilor Lui, fiilor lui Israel, poporului ce se apropie de El. (Ps 148)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut