Menu Home

Rugăciune în ziua Evanghelistului Matei

Pe cei ce ne urăsc și ne fac nouă strâmbătate, iartă-i Doamne.Celor ce ne fac bine, fă-le bine. Fraților și rudeniilor noastre, dăruiește-le cererile cele către mântuire și viață veșnică. Pe cei ce sunt in neputinta, cerceteaza-i si vindecare daruieste-le. Pe cei de pe mare, ocarmuieste-i. Cu cei calatori impreuna calatoreste. Pe cei din vazduh ocroteste-i. Celor ce ne slujesc si ne miluiesc pe noi, iertare pacateler daruieste-le. Pe cei ce ne-au poruncit noua, nevrednicilor, sa ne rugam pentru dansii, miluieste-i dupa mare mila Ta. Pomeneste Doamne, pe cei mai inainte adormiti, parintii si fratii nostri, si-i odihneste unde lumineaza lumina fetei Tale. Pomeneste, Doamne, pe fratii nostri cei din necazuri si-i izbaveste de toata primejdia. Pomeneste, Doamne, pe cei ce aduc daruri si fac bine in Sfintele Tale Biserici si le da lor cererile cele catre mantuire si viata vesnica. Pomeneste-ne, Doamne, si pe noi, smeritii, pacatosii si nevrednicii robii Tai, lumineaza mintea noastra cu lumina cunostintei Tale si ne indrepteaza pe calea poruncilor Tale. Pentru rugaciunile Preacuratei Stapanei noastre, de Dumnezeu Nascatoarei si pururea Fecioarei Maria si ale tuturor sfintilor Tai, ca bine esti cuvantat in vecii vecilor. Amin.

Joi, 16 noiembrie 2017, în biserica parohială, rugăciunea s-a unit cu postul pentru a desăvârși timpul celor 40 de zile de exerciții ascetice dinaintea Crăciunului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut