Menu Home

Program filantropic parohial

După citirea Pastoralei Sfântului Sinod pentru începutul Postului Crăciunului (duminică, 19 noiembrie 2017), ca un semn concret de ascultare și implicare mai dinamică în pastorația credincioșilor aflați în lipsuri și suferințe, s-a prezentat credincioșilor proiectul pastoral Frații încercați nu sunt singuri!

•constatând situația demografică a parohiei, caracterizată de o medie înaintată a vârstei enoriașilor și, pe cale de consecință, faptul că tot mai mulți enoriași implicați activ în viața bisericească ajung la vârsta neputințelor,•observând, în cursul vizitelor pastorale, dorul vârstnicilor, ce nu mai pot veni la biserică, de comunitatea în comuniune rugătoare,•punând la inimă că asupra acestor credincioși suferinzi și neputincioși planează un sentiment de angoasă pricinuit de faptul că aparent nimeni nu sesizează absența lor din biserică și nu are neliniști pentru ei, fiind vizitați doar de vecini și doar pentru strictă ajutorare,•încercând consolidarea comuniunii bisericești și întreolaltă a credincioșilor, prin implicarea enoriașilor de toate vârstele în redescoperirea aspectului familial- frățesc ce trebuie să existe între membrii comunității,•țintind, prin rugăciune și fapte ale dragostei, către redescoperirea duhului de unitate, de dragoste și de comuniune ce caracteriza Biserica începuturilor, •dorind a îndepărta din simțirea personală și comunitară a sentimentului de egoism și indiferență față de celălalt, prin descoperirea și cultivarea mai intensă a rugăciunii și faptelor bune pentru aproapele, în nădejdea unui răspuns bun la judecata nemitarnică a faptelor noastre, s-a propus Consiliului și Comitetului Parohial inițierea unui program parohial de lungă durată dedicat pastorației enoriașilor aflați în stare trupească de neputință, boală și bătrânețe. Intitulat Frații încercați nu sunt singuri!, acest proiect de lucrare pastorală, duhovnicească și filantropică, este preconizat a se desfășura lunar, de preferință duminica și în sărbători, constând în: •implicarea mai activă a membrilor Comitetului Parohial în lucrarea filantropică,•atragerea enoriașilor de toate vârstele în a vizita, în grup mic, 3- 4 persoane, în mod organizat și împreună cu preotul, persoanele ce nu mai pot veni la biserică,•oferirea, cu această ocazie, în funcție de realitatea din teren, a unor mici daruri ale dragostei (prăjituri făcute în casă, alimente de strictă necesitate, obiecte de colportaj, etc) colectate în biserică, pentru a readuce bucurie și părtășie la dragostea evanghelică spre experierea căreia toți credincioșii sunt chemați,•săvârșirea unui moment de rugăciune cu participarea tuturor celor prezenți (acatist, paraclis, rugăciuni speciale) în funcție de perioada anului bisericesc și de vârsta duhovnicească a celui vizitat,•prezentarea unei scurte cateheze asupra diverselor aspecte duhovnicești ale suferinței, bătrâneții și bolii, și oferirea foii parohiale „Apa cea Vie”, alcătuită în mod personalizat, ce va conține sfaturi duhovnicești, rugăciuni și pilde încurajatoare de purtare mântuitoare a suferinței,•diseminarea, prin uneltele media de care parohia dispune (site-ul parohial, paginile de socializare, site-ul protopopiatului) a lucrării comunitare, spre exemplu și întărire a vocației filantropice a cât mai multor creștini.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut